Kvalita vody ke koupání

V posledních letech se setkáváme na místech určených k letní rekreaci s vyšším výskytem sinic ve vodě. Sinice (kyanobakterie) obsahují jedovaté látky (toxiny), které vyvolávají alergiecké reakce. U koupajícího se člověka, v závislosti na jeho citlivosti a délce pobytu ve vodě, se mohou objevit vyrážky, zarudlé oči, rýma. Lidé při koupání často nechtěně vypijí trochu vody a s ní i přítomné sinice. Podle toho, kolik a jakých toxinů se do těla dostane, se liší i projevy: od lehké akutní otravy projevující se střevními a žaludečními potížemi, přes bolesti hlavy, až po vážnější jaterní problémy. Riziko se zvyšuje u dětí, které se „napijí“ zpravidla více a jejich tělesná hmotnost je menší.

Pokud nemáme jistotu, zda voda, ve které se chceme koupat, obsahuje sinice, můžeme to zjistit jednoduchou metodou:
Naplníme průhlednou láhev po hrdlo zkoumanou vodou a necháme 20 minut stát. Jestliže se po této době vytvoří u hladiny zelený proužek nebo povlak, jsou ve vodě přítomny sinice. Ve vodě vypadají jako hráškově zelena krupička nebo jako sekané jehličí o velikosti většinou do 1 mm. Zůstává-li veškerá voda v láhvi zbarvena zeleně, jsou přítomny zelené řasy, které sice mohou vyvolat alergické reakce avšak nejsou tak nebezpečné jako sinice. Koupání ve vodě obsahující sinice nelze rozhodně doporučit.

„Provozovatelé koupališť mají povinnost sledovat kvalitu vody ke koupání, na což dohlíží pracovníci krajské hygienické stanice. Informace tedy požadujte zde. Na řízených koupalištích ve volné přírodě by veřejnost měla být informována např. výstražnými tabulemi.

Když už se rozhodnete pro koupání ve vodě obsahující sinice, nebo kde je dokonce vytvořen vodní květ, doporučuje se po vykoupání osprchovat čistou vodou.

Sinice jsou pouze jedním ze zdravotních rizik při koupání v přírodě. Při výběru místa ke koupání by se měl každý řídit vlastním rozumem a nekoupat se ve vodě na první pohled znečištěné (olejovými skvrnami na hladině, zápachem, vrstvami bahna na dně apod.).